• Klozet Sorunları ve Tamiri

  Klozet sorunları ve tamiri nelerdir? Günümüzde evlerin "tuvalet"lerinde, yani helalarında, "klozet" dediğimiz alafranga hela taşları da artık çok yaygınlaştı.

  Temizlenmesi kolaydır. Koku yapmaz. Vücut yükü dizlere toplanmaz. Özellikle yaşlılara kolaylık sağlar. Bunlar klozet, kapağı ve toplanan suyu bir kere de veya kademeli olarak boşaltan ve temizliği sağlayan rezervuardan oluşur. Rezervuarın kullanıldıkça kendiliğinden temiz su ile dolması zorunludur. Bu düzen yurdumuzda ayrıca bir de taharet musluğu eklenerek tamamlanır.

  Klozetteki arızalara, genellikle rezervuarda, iç takımda, şamandrada, fleks bağlantılarda ve taharet çubuklarında rastlanır.

  Rezervuardaki Arızalar

  Klozet temizliğinin en sağlıklı aracı olan rezervuar, günümüzdeki basit ve kullanışlı özelliğini kazanıncaya kadar çeşitli aşamalardan geçmiştir. İlk rezervuarlar taşıma suyla doldurulur ve temizlik için, klozete  uzanan boşaltma tapası, ucundaki zincirden elle çekilirdi. Bu zahmet yüzünden 19'uncu yüzyılın başına kadar pek yaygınlaşmamıştı. Çünkü aynı işlem, bir kova su boşa etmekle, çok daha kolaydı.

  19'uncu yüzyılın başında, Fransızların buluşuyla rezervuarlara şamandra girince, bu araç hızla yayılmaya başladı. Bugün her tuvaletin vazgeçilmezi bir parçası vazgeçilmezi oldu.

  Rezervuar temiz su düzeninden, bir şamadralı muslukla dola. Evlerimizdeki en yaygın modeli, seramik depolu olanıdır. Rezervuar basma butonu veya çekme butonu ile klozete giden boru ağzındaki tıpa kaldırılmış olur. Su boşalır. Şamandra da aşağıya iner. Butonu bırakınca tıpa tekrar yerine oturur. Rezervuarın tahliye borusunun ağzını tıkar. Şamandranın rezervuasra su getiren bir klepesi vardır. Şamandra düşünce klepe açılır. Rezervuara su dolmaya başlar.

  Rezervuarı dolduran su daima rezervuar altındaki bir ara muslukla kontrol altına alınmıştır. Bu musluk, rezervuar arızalarında, suyu kesmek ve taşmayı önlemek için güvencedir. Rezervuar arızaları, genellikle şamandradan olur. Eğer metal bir şamandraysa, zamanla okside olduğu için delinebilir ve iş görmez. Bugün bu şamandralar daha çok plastikten yapıldığı için delinmelere artık rastlanmıyor. Şamandra düzeninde rastlanan bir başka arıza da su girişini sağlayan ve kesen kısımdaki contanın zamanla deforme olmasıdır. Ankara sularının kumlu ve kireçli olması deformasyona en büyük etkendir. Böyle durumlarda rezervuara suyu veren ara muslukların filtreli olmasına dikkat etmek gerekir. belirli dönemlerde rezervuar içerisine kireç çözücü kullanmakta şamandranın ömrünün uzamasına en büyük etkendir. 

  Rezervuarlarda en çok rastlanan bu arızaları kolayca gidermek için şamandra düzeni piyasada "Flatör" adıyla hazır satılıyor. Değiştirmek için önce rezervuara gelen suyu musluğundan kesiniz. Eski flatörü rezervuarın alt kısmındaki plastik veya sarı pirinç civatayı sökerek çıkarınız. Bunun benzeri bir flatör alarak ayarlı pense, kurbağacık veya ağzı açık anahtar yardımıyla yerine takınız. 

  Rezervuardaki bir başka arıza da, klozete su boşaltan sifonun tıkanması ya da alt contalarının deforme olmasıdır. Böyle durumlarda su tahliyesini sağlayan sifonun saat yönünün tersine çevrilerek çıkarılıp deforme olan contaların değiştirilmesi ile sorunun giderilip giderilmediği kontrol edilmelidir. Gerekirse yenisi ile değiştirebilir.

   

  Taharet Musluğu / Ara Musluk Arızaları

  Rezervuara su veren musluk ve taharetlenmeyi sağlayan musluk olmak üzere iki adettir. Rezervuara su akışının kontrolünü sağlayan musluğun, filtreli olması rezervuarın ve şamandranın daha sağlıklı olmasını sağlar.

  Mutfak ve banyo muslukları gibi, taharet musluğunda da sızıntı olabilir. Sebebi şayet taharet musluklarınız contalı ise, salmastra ve conta eskimesidir. Bunlarda :https://ankaratesisatci.com/musluk-salmastrasi-nasil-degistirilir/ ve :https://ankaratesisatci.com/musluk-contasi-nasil-degistirilir/ adlı yazımızda anlattığımız gibi değiştirilir.

  Ancak bu sızıntı, taharet musluğunun fleks yardmıyla klozete gitmekte kalmayıp da, banyonuzda yeri ıslatıyorsa, su ziyanının yanı sıra, bir de ortalığı berbat eder. Bunun da iki nedeni vardır. Ya, fleks bağlantı hortumunun musluk bağlantı yuvasındaki contası eskimiştir. Contayı değiştirerek sorunu giderebilirsiniz. Ya da fleksde sorun vardır. Fleks bağlantısındaki sızıntı giderilmesi yenisi ile değiştirilerek çözülebilir. Fleks ucundaki rekorlar flekse presle tuttrulduğu için gerekli onarım işi yapmanız olanaksızdır.

  Klozet taharet çubuğu ve eksantriklerden de kaynaklanan arızalar yukarıdaki sorunlarına nazaran daha azdır. Klozet tıkanıklığı sorunları da belli başına bir sorun teşkil etmektedir. :https://ankaratesisatci.com/kanal-acma/ yazılarımızdan istifade ederek tıkanıklık sorunlarınıza teknik ve bilgi desteği bulabilirsiniz. Her türlü klozet sorunları ve tamiri için :https://ankaratesisatci.com/klozet-tamiri/ sayfamızdan destek alabilirsiniz.

   

   

 • 6 comments

  alafranga klozetin içinde (dibinde) hiç su kalmamış, nedeni ne olabilir acaba... ? Teşekkürler...

  Reply

  Mustafa Bey, öncelikle sorunuz için teşekür ederiz. Klozetin yanında 2 adet ara musluğu bulunmaktadır. Bunlardan biri taharetlenmek için kullanılırken, diğeri ise klozetin deposuna su vermektedir. Öncelikle bu ara musluğu kontrol etmeniz gerekiyor. Ara muslukta sorun yok ise, klozet iç takımının kontrolü veya seramik deponuzda herhangi bir çatlak olup olmadığının gözlenmesi gerekebilir. Bu konuda net bir şey söylemek için iletişim numaralarımızdan istifade edebilirsiniz.

  Reply

  Tuvalet taşını klozete kırmadan çeviriyor musunuz? Ben kiracıyım Evi teslim ettiğimde tekrar eski haliyle teslim etmem gerekiyor

  Reply

  Ayşe Hanım normal yani alaturka tuvalet taşını klozete, dediğiniz şekilde çevirmek mümkün. Klozet aparatı yardımıyla tuvalet taşını kırmadan klozeti tuvalet taşının üzerine monte ediyoruz.

  Reply

  İyi gunler sifonu basinca klozette su tek noktadan karşıya fışkırıyor yanlardan dagilmiyor sebebi ne olabilir şimdiden teşekkürler

  Reply

  Mustafa bey dediğiniz şekilde klozetten tek noktadan klozetin içine su tahliye oluyor ise, muhtemelen klozetinizin tahliyesi sadece tek noktadandır. Şayet daha önce tümünden akıyor ve şimdi sadece tek noktadan akıyor ise, muhtemelen diğer gözüneklerde tıkanma vardır. Ara ara klozetin deposuna 6 ay da bir kireç çözücü dökerek sorunu giderebilirsiniz.

  Reply
Call Now Button