• Musluk Salmastrası Nasıl Değiştirilir?

  Mart 12, 2020 | Blog | admin
 • Musluk Salmastrası Nasıl Değiştirilir?

  Musluk salmastrası nasıl değiştirilir? adlı yazımızdan istifade edebileceğiniz düşüncesi ile yazımıza başlıyoruz.

  Su kaçıran musluk salmastrasını, yani eskiyen keten lif, ya da teflon batı değiştirmek için neler yapılması gerektiğini size açıklayalım.

  • Volanı sökünüz:

  Contalı batarya diye tabir ettiğimiz mutfak ve banyo bataryalarında volan göbek miline vidayla tutturulmuştur. Vida volanın üstündeki sıcak ya da soğuk anlamını taşıyan kırmızı ve mavi plakacıkların altndadır. Bu plakacıklar, kenarından tornavida ucuyla ve hafifçe kaldırılınca oturur. Vidayı tornavidayla sökünce, volanı musluğun üstünden kolayca alabilirsiniz. Gerek volanın üstündeki plakacık, gerek volanı bağlayan vida çok küçük parçalardır. Lavabo kanalına düşürürseniz epey canınız sıkılır. Bu parçaları sökmeden önce lavabo kanal kapağını kapayınız. Kapak yoksa, bir gazete parçasıyla önlem alabilirsiniz.

  • Göbek kapağını sökünüz:

  Musluğun üstünden volanı alınca, göbek karşımıza çıkar. Biz burada sizlere, çok yaygın olan bir musluk göbeği örneği veriyoruz. Bu parça "Musluk Tamircileri"tarafından kapalı sistem salmastra grubu olarak da geçer. Göbek kapağı, musluk gövdesine vidalanmıştır. Göbek bu kapağın içinde hareket ederek musluğu açar ve kapar. Ancak sizin işiniz göbekte değildir. Zaten kolay bozulmaz. Gerek salmastra, gerek conta değiştirmek için göbek kapağını sökmek zorundasınız.

  Göbek kapağı, genellikle altı köşeli somun biçimindedir. Sökmek için Kurbağacık dediğimiz İngiliz anahtarı kullanılır. Ayarlı pense de aynı işi görür. Eğer böyle araçlarınız yoksa, otomobilinizin anahtar takımı da işinize yarar. Başka türlü sökmeye kalkmayınız. Musluğunuz pirinç dökümdür, kırılır.

  Biliyorsunuz, pirinç paslanmadığı için göbek kapağını sökmek, sizi fazla zorlamaz. Ancak bir elinizle anahtar kullanırken, musluğu diğer elinizle, anahtara yüklendiğiniz ters yönde sıkıca tutunuz. Böylece musluğun su borusuna bağlantı yuvasını, ya da dişlerini zedelememiş olursunuz.

  Hemen hatırlatmak isteriz; göbek kapağı saat yelkovanının ters yönünde sökülür, saat yelkovanı yönünde sıkılır.

  • Göbeği çıkarınız:

  Musluğunuz yeniyken göbekten su kaçırmaz. Çünkü göbek kapağının dişlerine uygun bir conta konulmuştur. Bu conta zamanla yapısal özelliğini kaybetmişse sızıntı başlar. Göbek kapağı beceriksizce sökülüp takılmış musluklarda, göbek kapağının, ya da gövdedeki yuvasının dişleri bozulmuşsa, conta ne kadar yeni olsa, sızıntıyı kesmek zordur. Dişlerde bozukluk yoksa, yeni bir conta yeterlidir. Dişleri gözünüz tutmuyorsa, keten lif ya da teflon bant kullanabilirsiniz. Önce göbeği çıkarıp, güzelce kontrol ediniz. 

  • Keteni fazla etli sarmayınız:

  Muslukların montajı esnasında, dişli kısımlarına sarılan keten lifi veya teflon bantı saat yelkovanı yönünde yaparız. Keten kullanıyorsanız, sargı bitince, liflerin ucunu hafifce ıslatarak yapıştırabilirsiniz. Teflon bant kullanıyorsanız, zaten kendiliğinden yapışır. Çünkü dişli yuvasına bu yönde oturacaktır. Sargının fazla etli olması zararlıdır. Musluğu sıkarken çatlatabilirsiniz.

  Musluk salmastrası nasıl değiştirilir? adlı yazımız ile alakalı sormak istediğiniz sorular için yorum kısmını kullanabilirsiniz. Her türlü musluk tamiri, klozet tamiri, cihazla noktasal su kaçak tespiti, doğalgaz tesisatı, petek temizlememekanik tesisat ve tüm sıhhi tesisat işleriniz için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. 7/24 tesisat hizmeti sunmaktayız. Acil tesisatçı durumlarında ise günün her saatinde bilgi ve teknik destek alabilirsiniz.

 • 2 comments

  çok teşekkür ederim. harika bir makale olmuş. çok faydalı. size cani gönülden teşekkür ederim. iyi çalışmalar

  Reply

  Güzel temennileriniz için teşekkür ederiz

  Reply
Call Now Button