• Kombi Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

  Mayıs 2, 2020 | Blog | admin
 • Kombi Su Kaçağı Bulma Yöntemleri

  Özellikle kış mevsiminin başlamasıyla kombiler tam kapasite çalışmaya başlar ve uzun süre evin her odasına sıcak su gönderir.  Pek çok insan kombide basınç düşmesine şahit olur ve çözüm yolları arar. Bazen geçici çözümler ile problem giderilse de kalıcı olarak bir çözüm gerekmektedir. Normal şartlarda kombideki basınç 1.5 bar seviyesinde olmalıdır. Basıncın 1.5 bar altına düşmesi su eksilmesinden kaynaklanmaktadır. Gözle görülür damlama olmaması ise çözümü daha da zorlaştırmaktadır. Eğer su eksiltme kombi bağlantı borularında veya peteklerde değilse kesinlikle tesisattan kaynaklanmaktadır. Bu problemin temel sebebi tesisat sırasında yapılan eksikliklerdir. Tesisatın döşenmesi sırasında ek yerleri kaynak makinesi ile tam ayarlanmadan ve doğru şekilde yapılmamaktadır. Kombi çalışmaya başladığı zaman borulardan geçen yüksek düzeydeki ısıya sahip su zayıf kaynak noktalarından kaçak yapmaya başlar. Bu durum kombinin basıncının sürekli olarak düşmesine ve kaçak yerlerdeki duvar veya parkenin şişmesine sebep olur. 

  Kombi Tesisatı Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

  Su kaçağını tespit etmek amacıyla bilinen 2 yöntem mevcuttur.

  Birincisi yöntem eski de diyebileceğimiz şişmenin olduğu bölgeyi gözle kontrol etmek ve o bölgede tamirat yapmaktır. Ancak bu yöntem çoğu zaman çok daha fazla alanın kırılması/sökülmesine sebep olmaktadır. Çünkü su kaçak yaptığı bölgeden her yöne doğru nemlenme yapabilir. Özellikle çatlağın büyük olduğu durumlarda yayılım daha faza olacaktır. Bu durumda uzun süren tadilat ve fazla ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

  İkinci yöntem ise son yıllarda profesyonel hizmet veren firmaların kullandığı termal kameralardır. Termal kameralar ısıya duyarlıdır. Bu nedenle işlem sırasında kombi yüksek ısı da çalıştırılır ve suyun evdeki tüm borulara gitmesi sağlanır. Isıya duyarlı termal kamera ile izleme sırasında kalorifer boruları düzgün bir hat şeklinde görülür. Su kaçağını olduğu bölümde ise hat kaybolur ve suyun dağıldığı net şekilde görülür. Bu yöntem sayesinde nokta olarak kaçak bölüm tespit edilir. (Bakınız; su kaçak tespiti )

   Kombi Su Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

  Kombideki su kaçağını tespit yöntemlerinde olduğu gibi tamir yöntemlerinde de 2 temel yöntem mevcuttur.

  Birincisi, kaçağın tespiti sonrası o bölgenin kırılarak veya sökülerek onarılmasıdır. Kaçak olan boru üzerine direk kaynak yapılarak çatlak kapatılır. Ayrıca boru her iki taraftan kesilerek yeni bir ek yapılabilir. Daha kalıcı ve sağlam olan onarım borunun kesilmesi ve kaynakla ek yapılmasıdır.

  İkinci yöntem ise kimyasal madde ile onarım yöntemidir. Son dönemde bu yöntem daha fazla tercih edilmektedir. Ev içerisinde hiçbir şekilde kırma işlemi gerçekleştirilmemesi en önemli tercih sebebidir. Öncelikle kombi tesisatının temizliği yapılır ve kimyasal madde tesisata gönderilir. Kimyasal maddenin özelliği hava teması olan kaçak bölgeye yerleşmesi ve orada kristalleşerek tutunmasıdır. Ayrıca tesisat içerisinde tespiti yapılmayan çatlak varsa o bölgeyi de onarır.

  Kullanıcıların en çok tereddüt ettiği nokta bu kimyasal maddelerin kombiye veya tesisata zarar verebileceğidir. Ancak kimyasal maddelerin onarıcı özelliği yanında koruyucu özelliği de mevcuttur. Bu nedenle herhangi bir problem oluşturmamakta ve kalıcı çözüm sağlamaktadır. Doğalgaz tesisatçısının önereceği kimyasallar tercih edilmeldir.

  Kombi ile ilgili tamirat ve onarım işlemleri uzmanlık gerektirdiği için en doğru çözüm profesyonel yardım almaktır.

Call Now Button