• Kanal Açma ve Tıkanıklık Giderme

  Mart 19, 2020 | Blog | admin
 • Kanal Açma ve Tıkanıklık Giderme

  Kanal açma ve tıkanıklık giderme işlerine neden ihtiyaç duyulur? Evinizin kirli su düzeni değişik nedenlerle zaman zaman tıkanır. Bu tıkanmalar eski evlerde daha çok olur. (Ankara'da buna en iyi örnek semt Batıkent'tir) Çünkü bu evler yapılırken pik döküm borular kullanılıyordu. Bunların iç düzeyleri pütürlü olduğu için çeşitli cisimleri tutar ve sizi üzebilir.

  Tıkanmaları açmak için, genellikle musluk pompaları kullanılır. Pompa yararlı olmadığı zaman, bazı düzenler, örneğin lavabo ve klozetler, yaylı teller kullanılarak açılır. Bu teller piyasada satılıyor. Ev aletlerinizin arasında bulunmasında yarar vardır.

 • Pompa Nasıl Kullanılır?

  Musluk pompası gerçi çok basit bir araçtır, ama daha yararlı olması için bunun da bir kullanma yöntemi vardır. Pompa kullanmadan önce, tıkalı lavaboya biraz su doldurunuz Lavabonun taşma yarığını, bir bez parçasıyla tıkayınız. Pompayı lavabo kanalının ağzına iyice oturtunuz ve sıkıca bastırıp çekerek, bu işlemi birkaç kez tekrarlayınız.

  Eğer musluk pompası işinizi görmemişse, tıkanmanın daha ciddi nedeni var demektir. Bunun için yaylı tel en önemli yardımcınız olacaktır.

 • Yaylı Tel Nasıl Kullanılır?

  yaylı tel

  Kanal açma ve tıkanıklık giderme yöntemlerinden biri de yaylı tel ile tıkanıklık açmadır. Yaylı tel, kirli su düzeninin tıkalı deliğinden hafifçe ve gidebildiği kadar itilir. Özellikle hep aynı yönde çevirerek ilerlemesi sağlanır. Böylece bir bez parçasına rastlamışsa çabuk kavrar. Çıkarmanızı kolaylaştırır. Eğer tıkanıklık nedeni sabun kesmiği ve benzeri şeylerse, yaylı telin açtığı yol, bunların kolayca tahliyesini sağlar.

  Tıkanıklık, lavabonuzun altında, piyasadaki adıyla "Sifon" denen "Deve Boynu" boruda da olabilir. Bir borunun altında büyükçe bir somunla vidalanmış, sifon tası denen tahliye yuvası vardır. Altına bir kova koyarak, somunu anahtarla gevşetince tası alabilirsiniz. Eğer tıkanıklık düz inen borudaysa, gidermek elbette çok kolaylaşmıştır. Burada değil de deve boynundaysa, yaylı telinizi sifon kanalından hafifçe iterek ve hep aynı yönde çevirerek yukardaki gibi üstesinden gelebilirsiniz. Eğer bu yöntemler yüzünüzü güldürmediyse, daha ileri gitmek, artık sizin işiniz değildir. Bu işin bir profesyonel "cihazla tıkanıklık açan" tesisat ustasını gerektirir. Yeni tip lavabolarda bu tahliye yuvalarına pek rastlanmıyor.

  Sifonu Açmanız Gerekiyorsa

  Tıkanıklık, lavabonuzun, ya eviyenizin altında, piyasadaki adıyla "sifon" denen "Deve Boynu" boru düzeninde de olabilir. Sifon, içinde bir miktar su bulunduran ve bu sayesinde kokuyu önleyen bir parçadır. Eski modellerde S harfi şeklinde kıvrılmış kurşun borudan yapılırdı. Bugünkü sifonlar ise birbirine vidalanmış kromajlı, ya da plastik borucuklar grubudur. Kolay sökülür ve takılır.

  Sifonun altında bir kapçık vardır. Buna "sifon tası" denir. Kokuyu önleyen su, işte bu tasın içindedir. Zamanla tasın sabun kesmikleri ve aşağıya düşen bulaşık artıklarıyla dolması, tahliye borusunun ağzını kapatarak tıkanmaya yol açar. Ya da kazayla yüzüğünüzü düşürmüş olabilirsiniz. Telaşa kapılmanıza gerek yok 

  Sifon tasınızı ok yönünde bükerek çıkarabilirsiniz. Ancak altına bir kova, bir leğen koymayı ihmal etmeyiniz. Tası yerine takarken hazır açmışken temizlemeyi de unutmayınız. 

  Taslı sifonların dışında aynı işlemleri körüklü sifonlar içinde gerçekleştirebilirsiniz. Zira körüklü diğer adıyla akordiyon sifonlara S harfi şekli vermez iseniz koku kaçılmaz olur.

  Lavabonuz, ya da eviyeniz sifonu sızıntı yapıyorsa, bunun hangi boğumda olduğunu, kurulayıpta elle yoklayarak anlayabilirsiniz. Sifonu oluşturan borucuklar grubu, eğer kromajlı metal ise geniş ağızlı bir anahtarla, plastik ise elle kolayca sökülür. 

  Bu borucukların eklemlerinde lastik conta vardır. Sızıntı eskimiş contadan olabilir. Eski contayı değiştiriniz. Musluk contası gibi, bu contalarda bu tür şeylerdir. Her hırdavatçıda vardır. Sifonun lavaboya, ya da eviyeye birleştiği yer vidalıdır. Sızıntı bu vida dişleri arasında olabilir. Elle açamıyorsanız, geniş ağızlı bir anahta kullanarak sifonu sökünüz. Sifonun vidalandığı dişlere musluk onarımında anlattığımız gibi ince bir kat keten lif yada teflon bantı sarıp, sifonu yerine takınız.

  Klozette Pompalanır

  Eski model klozetlerde ve hela taşlarında musluk pompası kullanmaya olanak olmadığı için, yaylı tel tıkanmaların baş çaresidir. Yeni model klozetlerde ( seramik depolu ) pompa kullanmaya elverişli olanlarda pompalama yapılıyor. Bunlar için büyük bir musluk pompası bulundurmakta yarar vardır. 

  Aklınızda Bulunsun

  Piyasada çeşitli boylarda pompalar satılıyor. Bunlar klozetinizin uygunsa, bunun için büyük boy, lavabo ve küvet için orta boy, mutfak eviyeniz ve lavabolarınız için de küçük boy pompa alırsanız içiniz rahat olarak kullanabilirsiniz. Mutfak özellikle zeytin yıkarken eviye kanalına kaçan tanecik çıkarmak zordur. Hep kayar. Ama küçük bir musluk pompası, daha bir iki pompalayışta, bu taneciği yukarı alıverecektir. Mutfak eviyesi, banyo lavabosu ve banyo küvetindeki tıkanmalara karşı, tabii en iyi önlem bunların kanal yuvası ağızlarına süzgeçli birer kapak koymaktır.

 • Ankara'da Kanal Açma ve Tıkanıklık Giderme Firmaları

  Tüm kanal açma ve tıkanıklık giderme yöntemleri dışında tuvalet tıkanıklığınız, lavabo, mutfak, banyo ve klozet tıkanıklığınız açılmıyor ise, ciddi tıkanmalar söz konusu olabilir. Teknik ve teknolojik imkanların sağladığı "tıkanıklık açma makinaları" diğer adıyla "tıkanıklık açma robotları" günümüz teknolojisine en uygun olarak tıkanıklığın giderilmesinde en etken cihazlardır. Hem zamandan hem de kırıp dökmeden bu işlemi gerçekleştiren ustalara da "tıkanıklık açma ustası" denir. 

  Ortak gider alanlarındaki pimaş boruların ve kanalizasyonların tıkanmasında ve temizlenmesinde ana etkenlere bakılıp, sorunlar çözülmelidir. Tıkalı kanal açma işleri yapan tesisat firmaları sizlere kesin çözüm önerilerinde bulunmaktadır.

 • Tıkanıklık Açma Fiyatları

  Tıkanıklık açma ve kanal açma fiyatları, her türlü pis su giderlerindeki tıkanmalar, işin mahiyetine bağlı olarak fiyat farklılıkları göstermektedir. Bina ana logar ve kanalizasyon giderlerinin açılması ile ev ve iş yerlerindeki klozetlerin, tuvaletlerin, banyoların ve şahsi kullanımlardaki gider tıkanmalarının açılması ücretleri farklıdır. 

  Klozet tamiri, musluk tamiri, petek temizliği, doğalgaz ve ısıtma sistemleritesisat değişikliği ve tüm sıhhi tesisat işlerinizde sizlere 7/24 hizmet sunan ve vergiye tabii firmaları tercih edin.

Call Now Button