• Gömme Rezervuar

  Banyolarda ortam hijyen ve estetik görünüm talepleri için uygulanabilecek çözümlerden birisi olarak karşımıza duvar içine gömülen gömme rezervuar sistemleri çıkıyor. Gittikçe yaygınlaşan bu sistem sayesinde banyolar atık daha geniş ve daha konforlu ...

  Öncelikle otellerde ve halka açık alanlarda kullanılmasına alışkın olduğumuz gömme rezervuar diğer adıyla asma klozetler artık evlerimizin banyo ve tuvaletlerinde de kullanılıyor. Kullanıcıların hijyen ve yer kazancı avantajları için kullanmak istedikleri ancak tesisat ve tamirat sorunları konusundaki tedirginlikleri yüzünden de fazla yaklaşamadıkları gömme rezervuarları birlikte irdeleyelim.

  Genel tanının tersine gömme rezervuar sistemleri geleneksel duvara asma veya klozet üstü sistemleri kadar hatta onlardan daha güvenli ve üretici firmalarında garantisi altında bulunuyor. Montaj ve kullanım kolaylığı da sağlayan rezevuarlarda teknolojinin bütün olanaklarından yararlanılmış. Su akış sesi izolasyonu sağlanmış, görünümde banyonuza ferahlık ve zerafet katacak, hijyenik bir çözüm arıyorsanız gömme rezervuar tam size göre...

 • Gömme Rezervuar / Asma Klozet Zarif Bir Çözüm

  Asma Klozet

  Modern banyolarda gömme rezervuarlar tasarım ve hijyenik bakımından oldukça avantajlıdır. Duvar içerisinde tamamen gizlendiği için klozet üzerinde duran bir rezervuarın ortaya çıkarmış olduğu kaba görüntü ve klozete direkt bağlanan kısımlarda rezervuarın zaman içerisindeki esnelemeleri ile oluşan su sızıntıları bu sistemle tamamen çözülmektedir.

  özellikle dar mekanlarda klozete ek bir mesafe gerektiren klozet üzeri rezervuarlara nazaran duvar içerisine gömülmesi nedeniyle mekan içerisinde ferahlık sağlamaktadır. Gömme rezervuar kullanıcılarını en çok tedirgin eden konu "ileride bir problem çıktığı zaman duvarın kırılarakmüdahale edilmesi gerekecek" gibi bir düşünce olmasıdır. Oysa DIN takım standartlarına uygun olarak yapılan rezervuarlarda böyle bir şey söz konusu değil. Bunu daha detaylı bir şekilde izah edecek olursak;

  Gömme rezervuarlar genel olarak diğer rezervuarlar gibi üç parçadan oluşur:

  1. Tank vazifesi yapan gövde
  2. Suyun dolmasını sağlayan ve tank dolduğu zaman suyu keserek vana vazifesi gören aksam (inlet valve)
  3. Suyun tanktan boşalmasını sağlayan aksam (flush valve)

  Burada tank vazifesi yapan gövde çok dayanaklı plastikten yapıldığı için herhangi bir şekilde çürümesi, paslanması gibi bir şey söz konusu değildir. Diğer mekanik aksam olan doldurma ve boşaltma vazifesi gören kısımlar ise ancak üzerinde bulunan bir takım lastik contaların deforme olması durumunda vazifelerini yapamaz duruma gelebilirler. Bu gibi durumlarda contaların değiştirilmesi gerekir. Contaları değiştirmek için ise bu kısımların gövde dışına alınması mecburidir. Bu kısımlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer standartlara göre yapılmış bir rezervuarsa, kumanda paneli olan ön kapak sökülerek rahatlıkla dışarıya alınabilmektedir. Standart üretilmiş rezervuarlarda bir insan eli rahatlıkla tank içinde çalışabilmektedir. Gömme rezervuarlar, askılı klozetlerde kullanılabildiği gibi, yere monte klozetlerle  de rahatlıkla kullanılmaktadır. El beceriniz yok ise, asma klozet ve normal klozet tamiri ve montaj işlemlerinde  profesyonel bir tesisatçıdan teknik destek alınız. 

  Gömme Rezervuar Alırken Dikkat Edilecek Hususlar:

  Özellikle Alman standartlarına uygun olarak yapılmış rezervuarlar kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu sistemde flush valve ( yıkama vanası ) ve inlet valve ( giriş vanası ) suyu mükemmel kontrol ederek su sarfiyatını önlemektedir. Su sarfiyatını önleyen diğer iki ana unsur ise, tankı dolduracak su miktarının ayarlanabilir olmasıdır. Bunu inlet valve'de bulunan ve şamandıra vazifesi gören sistem sağlamaktadır. İkinci unsur ise, suyun boşaltılmasını flush valve kumanda ederek sağlayan kumanda panelinin, az miktarda su ile temizlik sağlanması gibi durumda tanktaki suyun tamamının boşalmadan suyu kesmesini sağlayan sistemdir.

  Asma klozet alırken dikkat edilecek en önemli konulardan biri, yukarıda da değindiğimiz gibi tank içerisinin bir insan elinin rahatlıkla çalışmasını sağlayacak boyutlara sahip olmasıdır. Aksi takdirde bir conta değiştirmek gerekse müdahale etmeniz mümkün olmayabilir. Ayrıca gövdenin sese ve terlemelere karşı izoleli olmasına dikkat edilmelidir. İzolasyon işlemi genellikle gövde etrafına giydirilmiş strafor ile yapılmaktadır. Gömme rezervuarın üretimine parelel olarak eski mekanlarda uygulama yapılması"bir takım güçlükler yaratacak" düşüncesi inlanları rahatsız etmektedir. Oysa bu gibi durumlarda, mevcut duvarı kırmadan gömme rezervuar uygulaması Avrupa ve ülkemizde sıklıkla yapılabilmektedir. Bu uygulama için, mevcut duvarın önüne ikinci bir duvar örülerek ki bu duvarın tavana kadar çıkmasına gerek yoktur. Uygulama rahatlıkla yapılabilmektedir. Hatta bu tip uygulamalar,banyo veya WC / tuvalet içerisinde değişik bir atmosfer yaratabilmektedir.

  En Çok Tercih Edilen Gömme Rezervuarlar

  • Vitra 700-1868 ..
  • VitrA 3/6 Lt  ...
  • Creavit -...
  • Grohe 38528001 Rapid Sl  ...
  • Geberit Sigma Kombifix 110.792.00.1 İnce . ...
  • Visam Slim 80 Asma Klozet -..
  • Visam Slim 80 
  • Siamp 
  • Kale

  Gömme rezervuar ile ilgili merak ettiğiniz sorular için bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşın. Alanında tecrübeli tesisat ustalarımız sizlere her konuda yardımcı olacaktır.

 • Gömme Rezervuar Montajı

Call Now Button