• Ev Su Tesisatı Yenileme

  Ev su tesisat yenileme veya banyo su tesisatı değiştirme işlerine neden ihtiyaç duyulur? Eski yapılarda kullanılan tesisat boruları genellikle demir borulardır. Zamanla korozyona uğraması, paslanması ve çürümeye başlaması beraberinde birçok tesisat sorununu meydana getirmektedir. En büyük belirtisi de gizli su kaçaklarıdır. Çoğu zaman bu su kaçaklarının tespiti gözle görülemediği için cihazla su kaçağı tespiti yapan tesisat firmalarından destek alınmaktadır. Çürümeye başlayan ve sızıntılara sebep olan noktaların tamiri giderilebilir ama başka yerlerden de aynı durumlarla karşılaşmak kaçınılmaz olduğu için, demir tesisatın komple plastik borular ile değiştirilmesi en mantıklı olanıdır.

  BANYO SU TESİSATI DEĞİŞTİRME

  Banyolarda klozet, lavabo, yer süzgeci, çamaşır makinesi, küvet gibi vitrifiye malzemeleri kullanılır. Banyo dizayn edilirken, estetik görünüm kadar vitrifiyelerin yerlerinin de kullanım açısından kolaylığı dikkate alınmalıdır. Kapının tam olarak açılması, klozetin rahat kullanılırlığı açısından montajı ve gider süzgeçlerinin yer belirlenmesine itina gösterilmelidir.

   Banyonuzda çamaşır makinesi konulacaksa, su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Su basıncının yükü kullanılacak vitrifiyelerin sayısı dikkate alınarak, boru çapları belirlenmelidir. Kullanılacak borular sıva altına döşenmelidir. Sıva üstü borularda özellikle sıcak su hatlarında kompozit yada folyolu boru kullanılmalıdır.

   Banyonuza montajını düşündüğünüz  klozet için gider boruları çaplarının Ø100’luk, lavabo ve süzgeç gider borularının çapı ise Ø 50’lik boru hattı olması yeterlidir. Pis su boruları hattında kullanılan borular da sıva altında olmalıdır.

   WC / TUVALET SU TESİSATI DEĞİŞTİRME

   Tuvaletler genelde banyodan ayrı tutulur. Havalandırmaları çok iyi olmalıdır. Tuvaletlerde alaturka hela taşı içten yıkamalı ve çevre yıkamalı tip olarak iki çeşittir. Hijyenik açıdan içten yıkamalı tip en çok tercih edilen hela taşıdır.

  Wc çıkışına el temizliği için bir lavabo konulması gerekir. Tuvalet taşının gideri Ø100’luk Es sifon ve pimaş boru ile yapılmalıdır. Es sifon da biriken su istenmeyen pis kokuları ortadan kaldıracaktır. Giderlerin büyük çapta olması gider tıkanmalarına karşı da büyük önem taşımaktadır. Tuvalet taşının temizlenmesini sağlayan bas muslukları ¾” çapında olup tesisat çıkışı ½” çapındadır. Bas uzatması ile çap büyür.Tuvalet taşına bağlanan spiral boru ise 1” dir. Taharet musluklarının ve lavabo musluklarının çapı da ½ “ olarak kullanılır.

   MUTFAK SU TESİSATI DEĞİŞTİRME

  Mutfakta evye, ocak, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, su arıtıcısı, kombi, şofben gibi cihazlar yer almaktadır. Mutfağın su tesisatı yapılırken, yukarıdaki cihazlar dikkate alınarak yapılmalıdır. Temiz su bağlantıları ½ “ olarak plastik borular ile gerçekleştirilir. Sıva üstü sıcak su tesisatlarında ise kompozit veya folyolu boru kullanılmalıdır. Tesisat basıncı ve kullanılan cihazların yoğunluğuna göre tesisat boruları 3/4 “ olarak döşenip redüksiyonlarla ½ “ çapa düşürülür. Mutfakta atık su bağlantılarının bağlantıları evye, bulaşık makinası ve yer mevcut ise çamaşır makinası için gerçekleştirilir. Atık su borularının çapı ise Ø50 olması yeterlidir. 

  Ev su tesisatı yenileme işlerinden sonra gerekli vitrifiye montaj işlemleri yapılır. Bu sayede uzun soluklu sıhhi tesisat işlerinizde çok rahat etmiş olursunuz. Bu işlerin maddi boyutu konusunda ise akla gelen ilk soru komple ev su tesisatı fiyatları olmaktadır. Kaba inşaat su tesisatı fiyatları ile daire su tesisatı fiyatı farklılık gösterdiği gibi, 3+1 daire su fiyatları ile de müstakil dublex evlerin tesisat yenileme fiyatları farklılık göstermektedir. Tesisat işi yaptırmak isteyenler için tavsiyemiz, ücretsiz keşif ile daire tetkiki yaptırıp fiyatlandırma teklifi almalarıdır.

 • 5 comments

  Banyo ve parkelere zarar vermeden tehsisati yenilemek mumkunmu?

  Reply

  Tesisat yenileme 2 şekilde olmaktadır. Sıva altı tesisat ve sıva üstü tesisat şeklinde. Sıva altı dediğimiz tesisatta boruların geçtiği yerler kırılır ve borular duvara gömülür. Sıva üstü tesisatta ise, sadece geçiş noktaları kırılır. Borular yüzeyden gider. Sayın Parviz bey bu tamamen sizin tercihinize bağlı olarak yapılır. Kalıcı ve uzun ömürlü estetiği güzel olsun isterseniz kırılarak yapılması daha mantıklı diye düşünüyorum.

  Reply

  evimin su tesisat sisteminin yenilenmesi için ücretsiz keşif yapmanızı fiyatlandırma teklifinizi rica ederim.Adresim:25 Mart Mahallesi Cumhuriyet Caddesi SSK Blokları Küme Evleri 86/12 Yenimahalle/Ankara

  Reply

  Bize iletişim numaramızdan ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Reply

  Rukiye Hanıma detaylı bilgi ve teklif sunuldu.

  Reply
Call Now Button